Zálohy jsou velice důležitou součástí práce s Macem. Rozhodně se nevyplatí je zanedbávat. V dnešním návodu si povíme, jak na ně, a to hned několika způsoby.

Proč je záloha tolik důležitá?

Jedna kopie zkrátka nestačí. U každého disku - jak HDD, tak SSD - existuje jisté procento selhání, proto je velice důležité veškerá zálohovat hněd několika způsoby, čímž minimalizujete riziko jejich ztráty.

Co je místní záloha a jak ji provést?

Místní záloha znamená zkopírování dat z vašeho Macu na jiný disk u vás doma nebo v kanceláři. Obě kopie se tedy fyzicky nacházejí na stejném místě, takže je obnovení rychlé a jednoduché. Nejjednodušší a nejrychlejší cestou k místní záloze je předinstalovaná utilita Time Machine.

Co je Time Machine a jak ji používat?

Jak jsme již zmínili, Time Machine je nejjednodušší cestou k místnímu zálohování. Je v Macu předinastalovaná, takže nepotřebujete žádný další software. Má širokou hardwarovou podporu včetně velkokapacitních zařízení.
  • Připojte k Macu svůj disk, případně se ujistěte, že úložiště, na které chcete zálohovat přes AirDrop, funguje.
  • V panelu nabídek v horní části obrazovky klikněte na Apple Menu -> Předvolby systému.
  • Ve spodní části okna s předvolbami klikněte na Time Machine.
  • Vyberte disk, na nějž chcete zálohovat, a spusťte zálohování.

Klonování

Obrovskou výhodou klonování je vytvoření naprosto přesné kopie vašho disku, což znamená, že pokud se cokoliv stane s vaším Macem, můžete bootovat z klonu a návrat k původnímu disku máte prakticky bez práce. Jedním z programů, použitelným pro klonování, je SuperDuper, další možností je Carbon Copy Cloner.

Off-site zálohování

Místní zálohování je většinou naprosto postačující. Pokud se však bojíte, že přijdete i o místní zálohu - ať už vlivem požáru, nebo třeba krádeže - můžete toto riziko redukovat umístěním disku se zálohou v dostatečné vzdálenosti od domova či pracoviště. V současné době existují nejrůznější specializované úložné schránky, střežené bezpečnostní službou. Pokud skladujete obzvlášť citlivá data nebo jste zkrátka jen paranoidní, můžete těchto služeb využít.

Zálohování do cloudu

Žijeme v době internetu a čím dál větší množství nejrůznějších dat bývá ukládáno "nefyzicky", tedy v cloudovém úložišti. Ukládat můžete na servery jako BackBlaze, Crashplan nebo Carbonite. Využít můžete samozřejmě populární služby  jako iCLoud, Dropbox nebo Google Drive, ty však namísto klonování celého disku slouží spíše k prostému ukládání potřebných souborů.