tvOS je operační systém určený pro Apple TV čtvrté a páté generace a nabízí pohlcující zážitek ze sledování televize na tomto set-top boxu. Současně umožňuje stahování řady různých typů aplikací a her. Součástí tvOS je zároveň několik známých aplikací jako například Fotky pro přístup k vaší knihovně fotografií, Hudba či Podcasty Apple postupně přidává nové funkce – ty však nejsou nikdy tak zásadní jako například u iOS nebo macOS. Přesto letošní update majitele Apple TV potěší.

tvOS 14 feature

Podpora více hráčů

Díky podpoře více hráčů se lze přepnout na jiného uživatele, který může pokračovat v rozehrané hře, zapisovat skóre do vlastního žebříčku, hrát se svými přáteli a posílat jim pozvánky. O vše se stará nová třída GKAccessPoint, která podporuje jak Game Center, tak iCloud.

tvOS 14 podpora více hráčů

Rozšířená podpora ovladačů

Kromě existující podpory ovladačů Xbox a PlayStation přidává tvOS 14 podporu bezdrátového ovladače Xbox Elite Series 2 a Xbox Adaptive Controller. Nová verze frameworku Game Controller řeší podporu atributů specifických pro ovladač. Díky němu můžete zjistit například stav baterie či ovládat haptiku a světelné prvky ovladače. tvOS samozřejmě podporuje vstup z dalších typů zařízení – touchpadu, klávesnice nebo myši.

Obraz v obraze

Režim Obraz v obraze umožňuje pouštět filmy, televizní pořady nebo aplikace v malém okně v rohu obrazovky a současně používat Apple TV pro něco jiného. To oceníte především během tréninku, při sportovním přenosu nebo při sledování novinek.

tvOS obraz v obraze

Vývojáři mohou použít novou třídu AVPictureInPictureController a vytvořit si vlastní video přehrávač s podporou tohoto režimu.

4K video

AirPlay nově umožňuje sdílení 4K videí z aplikace Fotky a jejich prohlížení v plném rozlišení nebo sledování v režimu Obraz v obraze. A vůbec poprvé aplikace YouTube disponuje podporou videa ve 4K.

Nové funkce pro AirPods

Sdílení zvuku umožňuje připojení dvou párů sluchátek AirPods k jednomu Apple TV. De facto tak dva lidé mohou poslouchat stejnou televizní show nebo film, aniž by rušili ostatní v místnosti.

tvOS 14

Funkce Spatial Audio pro AirPods Pro představená na WWDC spolupracuje s Apple TV a umožňuje přehrát zvuk podobný prostorovému.

Možnosti spořičů obrazovky

V tvOS 14 přibyla nová možnost zvolit si spořič obrazovky. V předchozích verzích tvOS nebylo možné spořič obrazovky vybrat ručně a byl zobrazován vždy náhodně.

Vyhledávání a HomeKit kamery

Novinkou je také podpora pokročilých funkcí pro vyhledávání v aplikacích třetích stran (např. návrhy hledání) a možnost sledovat video nebo obraz z HomeKit kamery přímo na Apple TV. Uvidíme, jak budou tyto technologie adaptovat výrobci HomeKit zařízení.

 

Další články z WWDC 2020

TAGY: tvOS