Apple na červnové vývojářské konferenci WWDC představil nové operační systémy. Naprostou novinkou se stal operační systém iPadOS pro všechny iPady, který vychází z iOS 13. Může konečně iPad nahradit přenosný počítač?

iPadOS

Určitě nejsme první, kdo o tomto operačním systému píše. Nicméně jsme jedni z prvních, kdo sleduje vývoj beta verzí a v reálném produkčním prostředí vyzkoušel zcela nový přírůstek do rodiny operačních systémů s názvem iPadOS. Oznámení tohoto operačního systému bylo dlouho očekávané a ve své podstatě nevyhnutelné – pracovní plocha iPadu nabízí zcela jiný přístup k práci než pracovní prostředí zařízení iPhone a použití stejného operačního systému pro obě platformy znamenalo větší komplexnost. Vývojáři dlouhodobě vyvíjeli komplexnější aplikace pro iPhone a iPad samostatně, a tak jde o zcela logické vyústění situace. Může tak konečně iPad nahradit klasický počítač?

Aplikace Soubory

Základní funkcionalita počítačů – tedy správa souborů a složek – byl princip, který byl u zařízení iPad opomíjen a historicky byla strategie taková, že jedna aplikace slouží pro práci s jedním dokumentem. Poté se začaly objevovat aplikace, které uměly pracovat s více dokumenty a tento trend vykrystalizoval v operačním systému iPadOS 13 v aplikaci Soubory. Ta se umí kromě správy souborů a složek na úložišti iPadu propojit s externími službami jako například iCloud Drive, Google Drive, Dropbox nebo OneDrive. A pokud používáte firemní datové úložiště, iPad může pomocí SMB protokolu přistupovat k datům přímo!

Správce souborů

Rozšířená funkcionalita aplikace Soubory obsahuje to, co znají uživatelé počítačů – tedy pravé klepnutí tlačítka myši, které vyvolá kontextovou nabídku. Ta zahrnuje například funkci pro dekompresi souborů. Tedy další bod pro aplikaci Soubory a hřebíček do rakve počítačů. Navíc umí iPadOS nově používat připojené externí disky, např. flashdisky s USB-C konektorem. Jde o standardní konektor, který Apple používá u počítačů, iPadů Pro. A domníváme se, že stejný konektor použije u nových telefonů iPhone.

Externí klávesnice a myš

Druhým poměrně zásadním neduhem zařízení iPad byla vstupní zařízení pro vkládání textu. Mnoho z nás zkoušelo nahradit svůj počítač iPadem a skončilo ve stejném místě. To místo se jmenovalo “Nedostatečná podpora pro klávesnici a myš”. iPadOS 13 již v beta verzích obsahuje vylepšenou podporu pro klávesnice včetně klávesnic třetích výrobců a především podporu myši. Zatím přes USB rozhraní, což se může ještě změnit.

Podpora herních ovladačů

Stejně jako u tvOS bude iPadOS podporovat ovladače Xbox a Playstation. iPad tak můžete připojit kabelem k televizi a hrát hry pomocí jednoho ze zmíněných ovladačů popřípadě můžete použít ovladače typu Nimbus.

Plnohodnotný webový prohlížeč

Další zásadní změnou je funkce, kterou Apple označuje jako “Desktop class browsing”. Díky vysokému rozlišení obrazovky budou stránky na iPadu zobrazovány stejně jako na počítači, nikoliv jako další responzivní verze. Na své si tedy přijmou uživatelé Google Docs či publikační platformy WordPress.

Webový prohlížeč

Nová plocha

Nové pracovní plocha s ikonami nyní obsahuje možnost připnutí widgetů. Tedy další funkcionalita, kterou přebírá operační systém z macOS. Na hlavní ploše můžete rovnou vidět např. svůj kalendář, Siri Zkratky, Připomínky nebo polohu kolegy, který se k Vám blíží na schůzku. Navíc máte k dispozici další možnosti úprav pracovní plochy a nově máte na výběr mezi dvěmi velikostmi ikon aplikací. Pro funkce Slide Over a Split View, které znáte již ze starších verzí iOS, přichází řada vylepší.

Jako naprosto zásadní je možnost spuštění dvou stejných aplikací vedle sebe. Typickým případem, kde využijete tuto funkci, je práce s dvěma excelovskými tabulkami, které potřebujete porovnat popřípadě zkopírovat mezi nimi data. Druhou novinkou je možnost přepínání aplikací otevřených v Slide Overu.

iPadOS Desktop

Tmavý režim

Novinkou v iOS 13 je možnost zapnout tmavý vzhled a iPadOS nezůstává ani tady pozadu. Můžete si nastavit zapnutí tohoto režimu automaticky od západu a východu slunce podle geolokace nebo trvale. Pokud vás tmavý režim neláká nebo je to pro vás málo, ve Zpřístupnění si můžete zapnout barevný filtr pro snížení modrého světla. Vaše oči nebudou tak unavené při večerním brouzdání na webu.

Sidecar

Název nové funkce skrývá možnost připojit iPad jako externí displej k Vašemu MacBooku s macOS Catalina. iPad tak nachází další uplatnění a uživatel jistě ocení nejenom větší pracovní plochu, ale hlavně podporu Apple Pencil pro externí displej v rámci iPadu. Ideální scénář pro Adobe aplikace!

Mapy

Apple Mapy nyní obsahují 3D pohled na ulice či místa a detailnější strukturu mapy – jako pilotní země jsou USA a další budou časem přibývat. Českou republiku tato aktualizace nemine. Zatím však nemáme informace, kdy k tomu dojde. Dostupnou novinkou budou sbírky míst. Můžete si tak vytvořit vlastní sbírku Vašich oblíbených restaurací, parků nebo památek, které chcete navštívit.

Mapy

Aplikace Najít

Služba Najít iPhone je nyní integrována do jedné aplikace společně s funkcí Najít přátele. Navíc bude možné ztracené zařízení najít bez nutnosti aktivního WiFi připojení či dostupných mobilních dat. Přenos dat probíhá šifrovaně a především anonymně díky standardu Bluetooth. Jiné Apple zařízení, které je v blízkosti ztraceného zařízení, se použije pro odeslání těchto dat. Střezte se, podvodníci a zlodějové!

Text

Aplikace Poznámky nebyla opomenuta získala novou paletu pro úpravy. Pří práci s textem můžete chytnout kurzor a posunout ho přesně tam, kam chcete. Blok textu vyberete přetažením prstu přes něj. Slovo vyberete dvojitým klepnutím. A větu trojitým klepnutím a celý odstavec čtyřmi prsty. Je možné doinstalovat si i vlastní písma. To bylo dosud možné pouze na počítači. A všechny klávesové zkratky se Vám zobrazí jakmile na připojené klávesnici podržíte klávesu Command.

Výkon

A pokud by těchto novinek bylo málo, ta poslední je naprosté eso v rukávu. Všechny aplikace se totiž nyní spouštějí až dvakrát rychleji! Než bys řekl švec. A rychlejší je také odemykání pomocí biometrické ochrany Face ID. Díky odloučení od sestry iOS je výsledná aktualizace a samozřejmě i aplikace měnší. Což znamená více místa na interním úložišti!

Náš verdikt je pozitivní – iPadOS je operační systém, na který iPady čekaly již dlouho. Nemyslíme si, že zcela nahradí výkonný počítač. Nicméně díky novinkám a změnám v iPadOS 13 se iPad stal plnohodnotným pracovním nástrojem na cesty. Poslední otázkou je tedy, kdy bude uvedena oficiální verze. Podle všech předpokladů bude vydána na konci září 2019.