Společnost Apple v tichosti představila nový MacBook Pro 16", který tak trochu nečekaně nahrazuje MacBook Pro 15" z května tohoto roku. Nový model jasně cílí na vývojáře, fotografy, filmaře, vědce, hudební producenty a další profesionály vyžadující nekompromisní výkon. Kromě očekávaného posunu k vyšší úhlopříčce displeje překvapil obrovskou kapacitou úložiště a operační paměti, grafickými kartami nové generace, vyšší výdrží baterie nebo přepracovanou klávesnicí.

Apple MacBook Pro 16

Největší Retina displej

Před osmi lety vydala společnost Apple svůj poslední „velký“ přenosný počítač MacBook Pro 17" (model Late 2011). Po ukončení výroby byl nahrazen MacBookem Pro 15" s Retina displejem, který přinesl vyšší rozlišení obrazovky. Někteří uživatelé však nedají na své „sedmnáctky“ dopustit, a používají je dodnes. Zřejmě něco na té úhlopříčce bude…

Další vývoj naznačoval, že Apple myšlenku většího displeje opustil nadobro. A to až do letošního roku, kdy začaly prosakovat informace o novém modelu. Ty se staly skutečností a MacBook Pro nyní disponuje displejem s 16" úhlopříčkou, barevným gamutem P3 a jasem 500 nitů. To vše je zabaleno v těle, které je v porovnání s jeho předchůdcem nepatrně větší a těžší.

K tomu navíc přidává ručně nastavitelnou obnovovací frekvenci, vyšší hustotu pixelů 226 ppi a větší rozlišení 3072 x 1920 pixelů. Při srovnání s předchozím modelem poskytuje o 14% větší pracovní prostor. Každý displej je při výrobě samozřejmě zkalibrován a správné výchozí hodnoty jsou nastaveny jak pro gamma křivku a bílý bod, tak pro jednotlivé barvy profilu.

 

Klávesnice Magic Keyboard

Displej byl však jenom zahřívacím kolem. MacBook Pro 16" je na rozdíl od svého předchůdce vybaven odlišným typem klávesnice – Magic Keyboard. Ta při vývoji procházela rozsáhlými výzkumnými a uživatelskými studiemi vždy s důrazem na spolehlivost a komfort uživatele. Výsledkem je klávesnice se (staro)novým nůžkovým mechanismem, který nahrazuje předchozí tři problematické generace motýlkových mechanismů přenosných počítačů MacBook Pro. Z obou si však bere to nejlepší.

Samotný mechanismus má zdvih 1 mm a jednotlivé klávesy jsou od sebe dál. Díky novému typu gumové membrány, kterou si vyvinula společnost Apple sama, jsou zároveň jednotlivé klávesy mnohem stabilnější. Klávesnice vám tedy dopřeje pohodlné a tišší psaní známé z MacBooku Pro 2015 a stabilitu jednotlivých kláves novějších modelů.

Apple MacBook Pro 16

Další vítanou novinkou je oddělená klávesa Escape a tlačítko Touch ID. Při nervózním rytmickém poklepávání na klávesnici tak nebude docházet k jejich náhodnému stisku. Šipky doznaly příjemných změn a vracejí se k tvaru obráceného písmene T. Teď mají všechny stejnou velikost a lze s nimi pracovat opět „po hmatu“.

 

Vylepšený termoregulační design

Pokud vás někdy napadlo, proč jsou přenosné počítače (navzdory „papírově“ srovnatelným parametrům stolních protějšků) pomalejší, je to právě jejich rozměr. Systém chlazení musí být výrazně menší a je tudíž méně účinný. Navíc nelze použít aktivní prvky – např. vodní chlazení nebo velké chladiče. Přenosné počítače jsou proto konstruovány tak, aby docházelo k co nejnižší tvorbě tepelné energie a jednotlivé komponenty musí být pochopitelně často méně výkonné – počínaje procesorem a grafickou kartou konče.

Apple MacBook Pro 16

Tým, který stojí za novým MacBookem Pro 16", však přišel s vylepšenou architekturou zaručující vysoký výkon systému po dlouhou dobu. Posuďte sami – například ventilátor je vybaven prodlouženými lopatkami a většími průduchy a umožňuje o 28% vyšší průtok vzduchu systémem. Chladič procesoru je o 35% větší a efektivněji odvádí vytvářené teplo. Kombinace těchto prvků dovoluje počítači zvýšit svůj tepelný výkon o 12 Wattů a současně zvýšit i celkový výpočetní výkon systému.

 

Výkonné procesory a rychlejší paměť

Ať už kompilujete kód, mícháte novou desku, editujete 4K videa z více kamer nebo renderujete 3D animace, potřebujete výpočetní výkon. Potřebujete. Výkon. Tečka. A tentokrát dostanete pořádnou porci v podobě šestijádrových procesorů Intel Core i7 a osmijádrových procesorů Intel Core i9. Ten nejvýkonnější z nich – osmijádrový Intel Core i9 s taktovací frekvencí 2,4 GHz s Turbo Boostem na 5,0 GHz nabízí oproti čtyřjádrovému MacBooku Pro 15" více než dvojnásobný výkon.

Apple MacBook Pro 16

Operační paměť ovšem nezůstává zahanbena vzadu a její taktovací frekvence poskočila o 11% na 2666 MHz. A aby společnost Apple dostála přídomku „Pro“, nabízí poprvé modely s kapacitou 64 GB. Profesionálové mají v rukou nástroj plnící jejich nejtajnější pracovní sny a žádná animace jim už nebude dostatečně dlouhá.

 

Grafika příští generace

Pokud vám překvapení nového MacBooku Pro 16" ještě nestačila, je tu jedno naprosto zásadní. Tím jsou použité modely grafických karet a enormní nárůst jejich výkonu ve srovnání s předchozími modely.

Historicky byla Achillovou patou počítačů Apple právě grafická karta. Nové počítače byly většinou osazeny ne zcela aktuálními modely grafických karet. Jako extrémní příklad může posloužit Mac Pro (model 2009) s grafickou kartou GeForce GT 120 512 MB nebo MacBook Pro 15” (model 2016), který byl tehdy marketovaný jako high-endový model a přesto vybavený „běžnou“ grafickou kartou AMD Radeon Pro 450 2 GB.

Apple MacBook Pro 16

Apple tentokrát překročil vlastní stín, vyslyšel prosby profesionálů a počítače vybavil grafickými kartami Radeon Pro 5300M a Radeon Pro 5500M. Jde o nové grafické karty postavené na RDNA architektuře, kterou společnost AMD představila teprve nedávno a zcela nepochybně o první grafické karty vyrobené 7 nm technologií a použité v přenosných počítačích Apple.

Jak ukázaly testy ve Final Cut Pro, standardní konfigurace vybavená kartou Radeon Pro 5500M 4 GB je v porovnání s květnovým modelem vybaveným kartou Radeon Pro 560X 4 GB o 90% výkonnější. U vyšších sestav je tento rozdíl stále markantní – například Radeon Pro 5500M 8 GB je oproti kartě Radeon Pro Vega 20 4 GB při gradingu v BlackMagic DaVinci Resolve Studio rychlejší o 80%.

 

První přenosný počítač s úložištěm 8 TB

V nabídce jsou dva standardní modely, které se dodávají s kapacitou interního úložiště 512 GB nebo 1 TB. A aby těch prvenství nebylo málo, počítač lze také zakoupit poprvé s interním úložištěm o kapacitě 8 TB. Tento před několika lety nepředstavitelný a vskutku monstrózní úložný prostor využijí především profesionálové s rozsáhlými knihovnami a velkými projekty – hudební producenti, fotografové a filmaři. Evidentně zde platí jakási varianta Moorova zákona, kde růst kapacity úložiště je v čase také exponenciální.

 

Vyšší věrnost zvuku

Hudební fanoušci ocení zcela nový šestikanálový audio systém, který podává velmi věrný prostorový obraz a basovější zvuk. Patentovaný systém dvojic reproduktorů totiž potlačuje nežádoucí vibrace a ruší potencionální harmonické zkreslení. Reprodukovaná hudba tak zní mnohem čistěji, přirozeněji a jsou slyšet nižší basové frekvence až o půl oktávy níže než dosud.

Apple MacBook Pro 16

Stejně tak byl vylepšen systém mikrofonů. Ten se skládá ze tří paralelně zapojených směrových mikrofonů s prostorovým filtrováním (jde vlastně o směrové formování paprsku). Výsledkem je výrazně vyšší odstup signálu od šumu. Vlastní šum je pak potlačen až o 40% – opět v porovnání s předchozím modelem. Následující rozhovor byl pořízený vestavěnými mikrofony a velmi dobře ilustruje reálnou kvalitu záznamu zvuku.

Audio systém je vybaven technikou automatického snímání pozice uživatele pro zajištění vyvážení zvuku. Slušelo by se dodat, že vzorkovací frekvence pro nahrávání z mikrofonů a přehrávání z reproduktorů je 96 kHz při rozlišení 24 bitů. Audio systém, který navíc podporuje nativní přehrávání standardu Dolby Atmos, si zařazení do kategorie Hi-Fi zaslouží plným právem.

 

Baterie a nabíjení

Novinkou je USB-C napájecí adaptér o výkonu 96 Wattů, který dobíjí vestavěnou lithium‑polymerovou baterii s kapacitou 99,8 Wh. Maximální kapacita elektronického zařízení, které lze přepravovat v kabině letadla, je podle doporučení organizace IATA 100 Wh. Počítač tak bez obav sebou můžete vzít na palubu. Výdrž baterie je neuvěřitelných 11 hodin při práci s webem nebo sledování videa, což je o hodinu déle než dosavadní model.

Apple MacBook Pro 16

 

Co chybí

Lehkým překvapením je absence podpory standardu IEEE 802.11ax, známého jako WiFi 6. A to přestože tento standard už Apple podporuje. Najdeme jej totiž v nových modelech iPhone 11 a iPhone 11 Pro. Beze změn zůstala také kamera počítače, která umí nahrávat stále jenom v rozlišení 720p.

 

Nemá smysl se přít o to, jestli jde o nejlepší přenosný počítač, který Apple kdy vyrobil. Smyslem je užitek, který takto výkonný nástroj nabízí v poměru k pořizovací ceně. Větší úhlopříčka, dvojnásobný výkon procesoru, dramatické navýšení výkonu grafické karty, lepší klávesnice, lepší audio systém a delší výdrž baterie za cenu stejnou jako předchozí model? Myslím, že MacBook Pro 16" bude trhák.

zdroj: www.apple.com, www.cnet.com