Řada lidí se obává o své soukromí a v důsledku těchto obav si přelepuje čočku na webové kamery na svém Macu. Existuje však i řešení, které na první pohled není viditelné. V tomto návodu vás krok za krokem provedeme deaktivací vaší webkamery. Ať už chatujete přes FaceTime či Skype nebo si ve Photo Booth pořizujete selfies, neobjedete se bez webové kamery. Čím dál častěji se ale objevují případy, kdy dané snímky mohou vidět i třetí osoby. Pokud máte o své soukromí obavy, poradíme vám, jak webovou kameru na vašem MacBooku deaktivovat.

Přelepte čočku

Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, který jsme zmínili již v úvodu. O oblíbenosti této metody svědčí i fakt, že ji využívají významné osobnosti  jako Mark Zuckerberg nebo James Comey. Potřebujete jen neprůhlednou lepicí pásku, nůžky, a trošku šikovnosti. Nechcete-li mít na svém MacBooku zbytky lepidla nebo potřebujete webkameru zakrýt, poslouží vám třeba samolepicí Post-it štítek.

Deaktivujte webkameru a mikrofony na MacBooku

Pokud nechcete na svůj MacBook nic lepit, můžete zkusit řešení, které na první pohled. Začít můžete ztlumením mikrofonu, jehož záznam lze také zneužít. I mikrofony můžete pochopitelně zakrýt - mají většinou podobu dvou malýcho otvorů po levé straně těla MacBooku vedle otvoru pro sluchátka. Další metodou je ztlumit mikrofon v Předvolbách systému. V panelu nabídek v horní části vaší obrazovky klikněte na Apple Menu > Předvolby systému. Klikněte na Zvuk a u interního mikrofonu snižte hlasitost vstupu na nulu.

Pokud webovou kameru na svém Macu nedeaktivujete zcela – což vyžaduje zadání jistých příkazů do Terminálu nebo její fyzické odstranění - měli byste si být vědomi toho, že zde stále existuje jisté riziko. Tomu byste měli přizpůsobit veškerou činnost, kterou před kamerou provádíte. Pokud kameru chcete využívat a nechce se vám ji zcela deaktivovat, můžete vyzoušet některá ze softwarových řešení pro monitoring její aktivity – patří mezi ně například Oversight od Objective-See. Jedná se o jednoduchou aplikaci, která dokáže vyhledat, který program získal přístup k vaší webkameře a mikrofonům a okamžitě vám odešle upozornění. Hlídá i případný malware, napadající aplikace jako Skype, Google Hangouts či FaceTime.

Zdroj úvodní fotky: businessinsider.com