iPhone 13 je konečně skutečností a společně s ním Apple ukázal také nové hodinky a iPady. Každý se tak ptá, zda se vyplatí přejít na nejnovější hardware, kolik stojí a co mu to přinese. Letos se toho událo hodně a vyjma telefonů a hodinek rozhodně stojí za pozornost i velmi kompaktní iPad mini 6. generace. Přečtěte si, jaké funkce získáte a jestli je pořízení dobrou investicí.

iPad 9. generace

Tak trochu stranou je ve stínu představených novinek nejlevnější iPad. Přitom se jedná o ideální zařízení do školy nebo pro děti. Ale rozhodně nelze takto škatulkovat. Pokud nepotřebujete na tabletu hrát náročné hry nebo mít nejnovější design, je to zařízení pro vás. Připojíte k němu klávesnici, propojíte ho s chytrou tužkou Apple Pencil a v práci si ho maximálně budete pochvalovat.

Hlavním vylepšením je aktualizace výpočetní jednotky. iPad je vybaven čipem A13 Bionic, který oproti předchozímu A12 disponuje až o 20 % vyšším výkonem. Těžko si pod procentuálním vyjádřením představíte reálné výsledky, ale minimálně je dobré vědět, že stejný procesor už byl v iPhonech 11. Tato zařízení ani dnes neztrácí dech, naopak na nich funguje vše plynule a ještě mnoho let bude. Samotný Apple se nechal slyšet, že nový iPad je až 3× rychlejší než nejprodávanější Chromebook nebo dokonce až 6× rychlejší než nejprodávanější Android tablety.

Výrazně se zlepšila přední kamera. 12 megapixelů je znát a s rozlišením 1,2 MP u předchozí generace v podstatě nelze srovnávat. Také záběr se rozšířil a 122 ° pokryje daleko lépe okolí před tabletem. I díky tomu může zařízení využívat funkci Center Stage. Ta sama udržuje osoby v záběru a pokud by před kameru přišel někdo další, bude počítat i s ním. Jedná se o velmi praktické řešení pro videohovory.

Mezi menší vylepšení pak patří přidání funkce True Tone a rozšíření barevného prostoru do standardu sRGB. I když někdo naopak ocení lepší vlastnosti displeje. Ten se přizpůsobuje okolí a automaticky volí barevné tóny. Když je ve dne dostatek světla, bude displej více do modra. Při stmívání se pak začne zabarvovat do žluta a bude šetřit vaše oči. Velikost displeje zůstává stejná, tedy 10,2 palců.

Potěšující informací je, že iPad dostal stejnou cenu jako jeho 8. generace. V základní verzi s 64GB úložištěm ho pořídíte za 9 990 Kč s DPH. Objednávat lze už teď a k prvním zákazníkům zamíří 24. září.

iPad mini 6

Asi největší překvapení, které se v úterý zrodilo. Jen málokdo čekal, že přijde řada i na nejmenší z iPadů. Apple nešetřil inovacemi a od základů předchozí iPad předělal. Ten nyní podporuje Apple Pencil 2. generace, je velmi výkonný a stále ho můžete držet v jedné ruce. Firma z Cupertina si je vědoma velkého potenciálu zařízení nejen v zaměstnání. Proto i předváděcí video na konferenci ukazovalo zařízení v rukou dělníka na stavbě nebo při tvorbě prezentace ve výtahu.

Na první pohled je vidět, že domovské tlačítko pod displejem ustoupilo větší obrazovce. Po vzoru iPadů Pro nebo iPadu Air Apple přepracoval iPad mini a ten disponuje velkou 8,3palcovou obrazovkou takřka po celém předku. Tak jako nejlevnější iPad, i mini využívá funkci True Tone. Navíc má ale širší barevný rozsah P3, antireflexní vrstu proti odleskům a plně laminovaný displej. Už při prvním pohledu poznáte rozdíl.

Obrovskou změnou je i vybavení tabletu nejnovějším čipem A15 Bionic. Stejný se využívá v iPhonech 13 a poskytne až o 40 % rychlejší výpočty v porovnání s iPadem mini 5. V případě grafických úloh je ještě rychlejší a překonává starší zařízení až o 80 %. 5jádrové GPU utáhne nejnáročnější hry i specializované aplikace. Ať už jste designérem, lékařem nebo vývojářem, tak tady máte ideální ultrapřenosné zařízení.

V napájecím tlačítku, které je na horní hraně tabletu je Touch ID. Ověření tak probíhá pomocí otisku prstu. V případě přístupu do systému, zakoupení aplikace nebo placení s Apple Pay stačí položit na tlačítko prst. Funguje stejně dobře jako u modelů, kde se Touch ID nacházelo pod displejem. 

Zásadní změnou je pak nahrazení Lightning konektoru za USB-C port. Postupně zřejmě Apple u všech svých tabletů na tento standard přejde a poslední s „bleskovým“ rozhraním zůstává iPad 9. generace. Nový port je univerzálnější a můžete snadno odpovídajícím kabelem propojit iPad s externím monitorem nebo například připojit fotoaparát a do tabletu nahrát fotky. Hudebníci a další tvůrci zase mohou využít širokou škálu doplňků.

Geniální propojení pak nabízí nový iPad mini s chytrou tužkou Apple Pencil 2. generace. Ta má v sobě zabudované magnety a lehce ji magneticky přichytíte k boku iPadu. Délka tužky se skoro srovná s délkou hrany tabletu. Zároveň se příslušenství nabíjí a budete tak mít jistotu, že když je nabitý iPad, tužka bude vždy připravena. 

Společně s novým iPadem přicházejí i nové kryty Smart Folio. Ty chrání obě strany zařízení a vpředu je rychle odnímatelná část. Ta lze také složit do podoby stojánku a ve dvou různých úhlech si natočíte iPad tak, jak budete potřebovat.

Všechna tato vylepšení mají opodstatnění a jedná se zřejmě o produkt, který udělal největší skok oproti svému předchůdci. Apple si za základní variantu s 64GB úložištěm řekne 14 490 Kč s DPH. Stejně jako u levnějšího iPadu, tak už teď můžete mini objednávat a nejdříve 24. září bude u vás.

Apple Watch Series 7

Tajně jsme všichni doufali, že nové Apple hodinky budou větší s plochými boky. Kalifornská firma by tím více sjednotila design svých produktů, které v případě iPadů i iPhonů už nějaký ten rok takto nabízí. Splnilo se ale pouze jedno přání. Apple Watch Series 7 mají skutečně větší displej, ale jinak jsou tvarově stejně oblé jako předchozí generace. A ono je to možná i dobře.

Apple Watch Series 7 velikost

Už podle obrázku výše si můžete udělat představu, o kolik se displej roztáhl. Apple zmenšil rámečky kolem obrazovky a říká, že nyní plocha displeje pokrývá o 20 % více místa. Také dokázal integrovat dotykový snímač přímo do OLED panelu, takže se tloušťka displeje snížila a hodinky mohou zůstat stejně velké. Zvýšil se i jas displeje, když máte zapnutou funkci always-on a otočené zápěstí od sebe. O 70 % jasnější obrazovku oceníte za každé situace.

Apple Watch Series 7 displej

Hodinky si opět drží vysokou odolnost a jsou voděodolné do 50 metrů hloubky. Sklo, které je posazené nad OLED displejem má být 2× silnější než u předchozí generace. Jedná se tak o nejtvrdší sklo, které kdy Apple na hodinky použil. Hodinky můžete používat opravdu všude a je jedno, zda zrovna plavete nebo pracujete v zaprášené dílně.

Apple Watch Series 7 nabíjení

Co je stále trochu problém, je výdrž hodinek na jedno nabití. Apple si je toho vědom a u 7. série je nabíjení rychlejší. Rychlonabíjecí USB-C kabel dokáže hodinky do 80 % nabít za 45 minut. Možná ještě zajímavější je příklad pro sledování spánku. Když si necháte hodinky 8 minut v nabíječce, energie vystačí na 8hodinové sledování vašeho snění. Oproti Apple Watch Series 6 bylo nabíjení zrychleno o 33 %.

Apple Watch Series 7 ciferníky

Větší displej znamená více zobrazených informací. A právě proto bude u nejnovější generace hodinek možné využít ciferníky Contour a Modular Duo. Ty dokáží využít maximálně potenciál velikosti displeje. Některé stávající ciferníky byly přizpůsobeny a například Nike a Hermès si připravily svoje vlastní.

Apple si připravil dva různé materiály pro náš trh. Koupit půjde hodinky v hliníkovém nebo ocelovém provedení. Cena zatím nebyla stanovena a prodej bude spuštěn až na podzim. Očekávat ale lze, že cenově se nebudou lišit od předchozí generace.

iPhone 13 a iPhone 13 mini

Stejně jako my v tomto článku, tak i Apple si nechal to nejočekávanější až na konec. Předně můžeme rovnou napsat, že všechny 4 verze iPhonů (iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max) disponují velmi podobnými funkcemi i výkonem. Největším rozdílem mezi variantami je v displeji, materiálu a fotoaparátu. Pak samozřejmě také ve velikosti.

iPhone 13

Všechny nové Apple telefony mají nyní znatelně menší výřez v horní části obrazovky. Signifikantní notch, který v posledních letech definuje iPhone se zřejmě časem úplně vytratí. Zatím ho Apple zmenšil o 20 % a je užší.

iPhone 13 výřez

Displej u iPhonu 13 je v podstatě stejný jako u předchozí verze. Apple si nechal největší trumf výhradně pro iPhone 13 Pro. U levnějších modelů 13 a 13 mini ale navýšil jas, takže na ostrém slunci oceníte, že si nemusíte rukou obrazovku zakrývat nebo hledat místo ve stínu.

iPhone 13 fotoaparát

Na první pohled je viditelná změna v uspořádání objektivů na zadní straně. Ty jsou nyní srovnané diagonálně. Hlavně ultraširokoúhlý objektiv doznal znatelného pokroku a jeho 12MP snímač přijme o 47 % více světla než předchůdce. Všechny iPhony disponují stabilizací posuvem snímače a také u obou objektivů iPhonu 13 využijete Noční režim pro fotografování ve tmě. Změn je ale ještě více, takže teď se můžete spolehnout i na lepší fotky s Smart HDR 4 nebo na Fotografické styly. Ty lépe definují záměr fotografa a už před fotografováním si nastavíte sytost barev nebo kontrast.

iPhone 13 filmařský režim

I natáčení videa se posouvá směrem k profesionálům. Natočit iPhonem celovečerní film není vůbec sci-fi. Naopak, stále více kameramanů se k iPhonu uchyluje. Filmařský režim je další funkcí, která má tento posun urychlit. Telefon sám rozezná postavy ve scéně a pozadí rozostří. Dokonce zvládne i zaostřit tam, kam je potřeba. Míru ostrosti můžete kdykoliv změnit poté v editaci.

iPhone 13 vs. iPhone 13 mini

Rozdíl ve velikosti iPhonu 13 a iPhonu 13 mini zůstal stejný. Máte na výběr mezi 6,1palcovou a 5,4palcovou úhlopříčkou displeje. Kde se ale drobná změna udála, tak to je tloušťka. Všechny iPhony mají do hloubky 7,65 mm, což je oproti 7,4 mm iPhonů 12 drobné navýšení. V praxi to ale nebude ani poznat. Hlavně, že díky tomu dokázal Apple zvětšit baterii a výdrž na jedno nabití se navýšila o 1,5 hodiny mezi verzemi 12 mini a 13 mini a o 2,5 hodiny mezi větším iPhonem 12 a 13.

iPhony 13 se začnou objednávat v pátek 17. 9. od 14:00 našeho času. Prvním zákazníkům pak dorazí o týden později. Cena je nižší než při uvedení předchozí generace. iPhone 13 mini s 128GB úložištěm začíná na 19 990 Kč s DPH a iPhone 13 se stejnou kapacitou pak pořídíte za 22 990 Kč.

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max

Konečně se dostáváme ke zlatému hřebu večera. Vrcholné modely iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max jsou v mnohém stejné jako levnější verze. Svou vyšší cenu si ale obhájí. Posuďte sami, uvádíme vše, co je v těchto modelech navíc.

iPhone 13 Pro velikost

Největší iPhone nese opět úhlopříčku 6,7 palců a menší 6,1 palce. Výřez i tloušťka jsou totožné jako u levnějších iPhonů 13. Co je ale jiné, to je materiál. Leštěná ocel je těžší a působí elegantnějším dojmem než hliník. Pokud tedy chcete udělat dojem, Apple myslel i na vás. Ani po čase by se neměla ocel ochodit, protože je obdařena povrchovou úpravou.

iPhone 13 Pro A 15 Bionic

Výkon by mohl být podle označení procesoru stejný. Všechny iPhony 13 mají v sobě čip A15 Bionic. Ten spoléhá na 2 vysoce výkonná jádra a čtveřici úsporných. V případě grafického modulu má ale vlajková loď o jedno jádro navíc. V případě iPhonů 13 se celkem dopočítáme k 4 jádrům GPU, u iPhonů 13 Pro k pěti. To poskytne více výkonu ke graficky náročným úlohám i hrám.

iPhone 13 Pro fotoaparát

Fotoaparát zase o něco narostl. Vlastně celá fotografická soustava je už opravdu veliká a pokrývá významnou zadní část zařízení. Oproti levnějším iPhonům 13 má jeden objektiv navíc. Ten dokáže až 3× přiblížit snímanou scénu. Objektivy mají lepší světelnost a ultraširokoúhlý fotoaparát nově umí automaticky ostřit. Velmi zajímavou možností je pak režim makrofotografie, který byl donedávna doménou profesionálních objektivů k zrcadlovkám. Objektiv zaostří už od vzdálenosti 2 cm a může zachytit velmi malé detaily. A protože jsme v segmentu Pro, tak jenom tato řada nabídne méně komprimovaná videa ve formátu ProRes a fotografie v Apple ProRAW.

iPhone 13 Pro displej

Asi nejvíce očekávanou funkcí novinky je 120Hz obrazovka. Apple zabudoval do displeje proměnlivou obnovovací frekvenci. To znamená, že při zobrazení statického obrazu se může snížit jen na 10 Hz (10 překreslených snímků za sekundu) a při pohybu v systému nebo hraní her se zase navýší na 120 Hz. Tím je dosaženo naprosto plynulého pocitu z používání telefonu.

Prvně je v nabídce Applu iPhone s 1TB úložištěm. Modely Pro jsou k dostání i v této obrovské kapacitě. Za základní 128GB verzi zaplatíte 28 990 Kč s DPH, respektive u většího modelu 31 990 Kč s DPH. Předobjednávky začíná v pátek, stejně jako u levnějších verzí a o týden později budou telefony u prvních zákazníků.

Letošní Apple Keynote s představením nových iPhonů se povedla. Také překvapila, což nebývá v poslední době zvykem. Navíc to vypadá, že nebyla letos poslední. Máme se na co těšit a příště se možná ukáží nové Macy.