Myslíte si, že jsou Macy drahé, nekompatibilní a případný přechod bude problém? Pojďte se společně s námi podívat na tyto tři nejčastější mýty o platformě Mac. Podíváme se na ně optikou aktuálních dní a pomůžeme tyto mýty zbořit.

Počítače Apple jsou drahé

Hned první se týká pořizovací ceny. Podle pohledu na cenovku se skutečně zdá, že jsou počítače Mac dražší než ostatní počítače. Trh se však mění každou další dekádou a současný stav je toho pouze jasným dokladem. A ne, opravdu nemám na mysli pandemii.

Mám na mysli nedostatek komponent pro výrobu počítačů, automobilů, potažmo všeho. Tato „čipová krize“, chcete-li, způsobila změnu skladby prodávaných počítačů PC. Aby byl výrobce schopen udržet ziskovost firmy při menším objemu prodaných kusů, musí se soustředit na výrobu dražších modelů. To sebou logicky nese nárůst průměrné ceny nově prodaného hardware se systémem Windows, který je aktuálně kolem 850 Euro.

Nejlevnější Mac pořídíte zhruba za 1000 Euro. Rozdíl ceny není tak velký, že? Při nákupu počítače Mac navíc dostáváte do rukou hardware a software stejného výrobce, jehož přirozeným zájmem je dobře fungující zařízení. Posledním krokem této unifikace byl loňský přechod z platformy Intel na Apple Silicon. Ten skokově posunul počítače Mac před konkurenci.

Ve firemním prostředí měříme parametr, který sleduje, jak je nasazená platforma efektivní. Tím jsou celkové náklady na zařízení (TCO) obsahující výčet všech nákladů na zařízení v průběhu jeho životního cyklu. Patří sem náklady na servis a downtime zařízení, náklady na IT support ve formě požadavků uživatelů a v neposlední řadě náklady na dodatečný software. Například tato studie velké americké korporace srovnává TCO náklady na obě platformy. Macy vychází levněji.

Rád bych zmínil tržní hodnotu zařízení na konci životního cyklu. Ta je u zařízení Apple cenově výrazně příznivější (vyšší) a aplikováním firemních postupů pro jejich offboarding (například odprodáním zaměstnancům) se může TCO ještě dále snížit.

Počítače Apple nejsou kompatibilní s firemními aplikacemi

Firemní aplikace můžeme rozdělit na dvě skupiny – běžné pracovní a specializované aplikace. Standardem pro první skupinu je bezpochyby balík Microsoft Office. Divize Mac Business Unit společnosti Microsoft napřela své síly a pro platformu Mac je dostupná služba Microsoft 365 zahrnující kompletní balík aplikací navíc s implementací Azure Information Protection.

Nasazení specializovaných aplikaci lze řešit několika scénáři. Po loňském uvedení platformy Apple Silicon je k dispozici aktuálně 2,6 milionu aplikací v App Store (po odečtení zhruba milionu her) a je dost pravděpodobné, že specializovanou aplikaci budete moci nahradit podobnou aplikací pro Mac. Typicky může jít o nástroje projektového řízení. Nezapomínejte však, že existuje dalších několik desítek tisíc aplikací mimo App Store.

V opačném případě přichází na řadu interní vývoj nebo možnost aplikaci virtualizovat a přistupovat k ní pomocí terminálových služeb (nap. Horizon, Citrix nebo MRD). Typickým příkladem takových aplikací jsou komplexnější ERP systémy nebo aplikace pro účetnictví.

Z pohledu infrastruktury pracují počítače Mac na frontendu a připojují se ke stávajícímu backendu. Dobrou zprávou proto je, že pokud využíváte některou z variant Active Directory a má již zřízený Apple Business Manager, jste již krůček od snadné integrace a hromadné správy do stávající infrastruktury.

Přechod z Windows na Mac je problematický

Poslední mýtus se týká změny pracovních postupů. A je to pochopitelné – koncový uživatel má více či méně přirozenou obavu z nového. Co víc si přát, než nápovědu, která je dostupná vždy a je dostatečně popisná. Vím, vím. Stiskněte klávesu F1 nebo kontaktujte svého administrátora. Na Macu je to však trochu jiné. Každému koncovému uživateli je dostupná samostatná a interaktivní nápověda, která zahrnuje popis všech funkcí v nabídce, klávesové zkratky, nastavení nebo v některých případech pracovní postupy.

A malý tip na konec. Jako dlouholetý uživatel platformy PC jsem byl během mého pracovního života nucen (!) přejít na platformu Mac. Bez manuálů, bez instruktáže. Dostal jsem tři základní rady a do 14 dnů jsem začal dosahovat stejné produktivity jako předtím. Tyto rady rád předávám dál.

Za prvé: klávesové zkratky jsou vždy místo CTRL + něco na PC jako CMD + něco na Macu.

Za druhé: Pravé tlačítko je s klávesou CTRL a klik myši nebo trackpadu (popřípadě si nastavte toto chování v Předvolbách systému).

A za třetí: pokud si nevíte rady, použijte poslední položku „Nápověda“ v menu nahoře. Napište třeba výraz „klávesové zkratky“ a hned víte.

Pokud chcete vyzkoušet počítače Mac u vás ve firmě, kontaktujte naše obchodní oddělení telefonicky na číslo +420 770 135 135 nebo případně e-mailem na adresu sales@logicworks.cz.