V dnešní době se uživatelé systému OS X dělí do dvou skupin. První skupinou jsou lidé, kteří raději používají myš nebo trackpad a klávesové zkratky opravdu jen zřídka kdy a pokud ano, tak jsou to základní zkratky například pro kopírování, mazání nebo zavírání aplikací. No a do druhé skupiny patří uživatelé, kteří používají klávesové zkratky se kterými je práce na Macu rychlejší a efektivnější. My jsme se však v tomto článku zaměřili na takové klávesové zkratky, které možná nezná ani druhá skupina uživatelů. Pojďme se na ně společně podívat.

1. ⌘ + ⇧ + I

Command + Shift + I

Při použití této klávesové zkratky, v Safari, automaticky vygenerujete novou emailovou zprávu (pomocí aplikace Mail.app), ve které bude obsažen odkaz na stránku, kterou si právě prohlížíte. Tato klávesová zkratka je skvělá pro rychlé sdílení stránek emailem.

2. Command + Shift + A / U / D

Command + Shift + A / U / D Tyto klávesové zkratky slouží pro navigaci ve Finderu. Chcete-li otevřít složku Aplikace, stiskněte Command + Shift + A (v otevřeném okně Finder), pokud chcete otevřít Utility, stiskněte klávesovou zkratku Command + Shift + U (v okně Finderu). Jakmile stisknete klávesovou zkratku Command + Shift + D, dostanete se do složky Plocha (Desktop).

3. Command + Shift + Alt + Esc

Někdy se může stát, že aplikace, kterou používáte, může najednou přestat fungovat a je potřeba ji ukončit. Standardní zavření ovšem nepomáhá a je potřeba provést Vynucené ukončení. Tím aplikaci donutíte, aby se skutečně zavřela. Po stisknutí klávesové zkratky Command + Shift + Alt + Esc (v otevřené aplikaci), provedete právě zmíněné vynucené ukončení a aplikace bude nadobro vypnuta, dokud ji opět nezapnete.

4. Command + Option + M

Občas, když pracuje na větším projektu, můžete ztratit přehled o tom, kolik máte na svém Macu otevřených oken. Pro minimalizaci všech otevřených oken a de-nepořádek vaší obrazovky, stačí stisknout klávesovou zkratku Command + Option + M a všechna okna se minimalizují do Docku.

5. Command + Option + Control + Eject

Použitím této klávesové zkratky okamžitě vypnete Váš Mac. A myslí se tím opravdu okamžité vypnutí - proto se vždy raději ujistěte, že jste si uložili všechny otevřené soubory. Pokud Váš Mac chcete přepnout pouze do režimu spánku, poslouží Vám klávesová zkratka Command + Option + Eject.

6. Command + Control + Option + 8

Command + Control + Option + 8

Pomocí této klávesové zkratky dojde k invertování barev na obrazovce Vašeho Macu (Poznámka: Tato klávesová zkratka nebude fungovat, pokud ji nezapnete v Předvolby systému > Klávesnice > Klávesové zkratky > Zpřístupnění a zde vyberete Invertovat barvy.

7. Command + Ctrl + D

Command + Ctrl + D

Při psaní často potřebujeme rychle vyhledat význam slova. Namísto toho, aby jste si museli otevřít slovník, stačí si přesunout kurzor na slovo, které chcete vyhledat, a stisknout klávesovou zkratku Command + Ctrl + D. Automaticky se pak otevře pop-up okno s definicí Vámi hledaného slova. Slova se vyhledávají pomocí vestavěného slovníku v systému Mac OS X.

⌘ + H, ⌘ + ⌥ + H

Pomoci této klávesové zkratky rychle schováte aktuálně otevřené okno (aplikaci). Pokud však chcete nechat zobrazenou právě aktivní aplikaci, ve které se zrovna nacházíte, použijte klávesovou zkratku Command + Option + H, a všechny ostatní se schovají.

Klávesové zkratky pro vytvoření snímku obrazovky

Shift + Cmd + 3 > pomocí této klávesové zkratky zachytíte celou obrazoku a obrázek se pak uloží na plochu Shift + Cmd + Ctrl + 3 > bude zachycena celá obrazovka a obrázek se uloží do schránky Shift + Cmd + 4 > stisknutím této klávesové zkratky si můžete zvolit výřez obrazovky a obrázek se opět uloží na plochu Shift + Cmd + 4 + stisknete mezerník a vyberete si okno, které chcete vyfotit - bude pak zachyceno pouze vybrané okno a obrázek bude uložen na plochu

Command + I

A na závěr tu máme klávesovou zkratku, pomocí které si můžete rychle zobrazit informace o daném souboru. Stačí na něj jednou kliknout a použít klávesovou zkratku Command + I  a hned se Vám zobrazí všechny informace o souboru, který jste si právě vybrali.