Letošní WWDC máme za sebou a přinesl nám spoustu zajímavých novinek. V dnešním článku se podíváme na v pořadí již čtrnáctý iOS. A není toho málo.

Radikální změna home screen

Rozhodně největší změnou v celém novém iOS je home screen. Přináší několik radikálních novinek, které potěší svojí funkcionalitou. Největší z nich jsou takzvané widgety, které můžeme znát z Today Centre v aktuálním OS. Ty nyní půjdou přidat přímo mezi ikonky aplikací. Zároveň budou mít několik možností zobrazení – malé, střední a velké. Dle velikosti bude na obrazovce více či méně informací. Tyto widgety nebudou omezené pouze na aplikace dodávané přímo Applem, ale rovněž vývojáři aplikací třetích stran budou mít možnost tvořit své widgety. Ty budou zobrazené v galerii widgetů přístupné přímo z plochy dlouhým stisknutím, volbou Upravit Home Screen a tlačítkem +. Redesignem prošel i samotný Today Center. Ten nyní podporuje více forem widgetů, tak jako home screen.

Home screen widgets

Widgety můžete zároveň skládat na sebe, aby se ušetřilo místo. Mezi jednotlivými widgety pak můžete jednoduše přepínat přejetím prstu. Takovýto widget lze ještě uspořádat to tzv. Smart stacku. Ten umí podle času, místa a aktivity automaticky určit, co se v daném widgetu zobrazí. Pokud například máte v jednom stacku widget Zprávy, Kalendář a Mapy, ráno se zobrazí zprávy, abyste něco nezameškali, během dne uvidíte události v kalendáři a když se budete vracet z práce, nabídne vám Mapy. Tak jako tak ale můžete i v tomto zobrazení mezi jednotlivými widgetmi přepínat přejetím prstu.

Podobně budou v widgetu fungovat Návrhy Siri. Ty využívají umělou inteligenci a strojové učení, podle kterého se rozhodnou, co v daném widgetu uvidíte na základě určitého vzorce chování. Pokud například na cestě do práce posloucháte hudbu, Siri vám každý den ve stejnou dobu nabídne právě widget Hudba. Pokud cestou z práce zajdete do Starbucks na kafe a použijete aplikaci, widget si to zapamatuje.

Knihovna aplikací

V minulosti jsme všechny aplikace museli mít na home screen, takže pokud někdo měl spoustu aplikací, bylo složité cokoliv najít, aniž by se používalo vyhledávání. Následně Apple přišel se složkami. Ty výrazně pomohly s organizací, a ušetřily tak spoustu místa. Nicméně všechny aplikace byly stále na home screen. To se však nyní mění. V iOS 14 se nyní všechny nainstalované aplikace zobrazí na poslední stránce home screen v Knihovně aplikací. Aplikace jsou přehledně rozděleny podle kategorií. V těchto políčkách vidíte tři nejpoužívanější aplikace a můžete je tak jednoduše spustit klepnutím. Po klepnutí na hledání pak všechny aplikace uvidíte rozdělené podle abecedy, v podstatě stejně jako na Apple Watch.

iOS 14 home screen

Největší novinkou je možnost schovat ikonky aplikací a dokonce celých stránek home screen. Můžete si přímo nastavit instalaci aplikací tak, aby se přidávaly pouze do Knihovny.

Konečně kompaktní oznámení hovorů a obraz v obraze

Čekali jsme opravdu dlouho, celých třináct systémů. Konečně je možné přijímat hovory pouze z malé lištičky oznámení, která se zobrazí v horní části displeje. Končí tak dlouholeté trápení, když někdo volal a s telefonem v podstatě nešlo po dobu vyzvánění nic dělat.  Už není potřeba telefonát položit nebo ho nakonec chtě-nechtě zvednout. Toto se vztahuje i na FaceTime hovory a hovory z aplikací třetích stran.

iOS 14 náhled

Obraz v obraze můžeme znát z iPadů. Při přehrávání videa nebo používání FaceTime konečně můžete přehrávané video nebo hovor schovat do rohu displeje a provádět libovolnou činnost, aniž byste přehrávání zastavili.

Nové Zprávy

Proměnou prošly i Zprávy. Nyní je možné si oblíbené konverzace připnout nad všechny zprávy pro rychlý přístup. Takových konverzací může být až devět. U těchto konverzací dokonce uvidíte, pokud někdo zrovna píše.

Největší novinkou jsou ale odpovědi na jednotlivé zprávy, které se nyní řadí do jakýchsi konverzací. Toto můžeme znát například z Facebook Messengeru nebo z Whatsapp. Nyní se konečně ve skupinových konverzacích neztratíte. :-)

iOS 14 konverzace

Další novinkou je možnost označovat účastníky konverzace přímo uvnitř zprávy pomocí tagu @jméno. Pokud máte konverzaci jako Nerušit, když vás někdo označí, dostanete notifikaci. Zároveň již není nutné otevřít konverzaci, abyste viděli, jestli někdo aktuálně píše.

App Clips

Skvělou novinkou jsou takzvané App Clips. Tato nová featura umožňuje použít část aplikace v určitou chvíli, aniž byste museli stahovat celou aplikaci. Tyto App Clips nainstalujete během pár vteřin naskenováním QR kódu, NFC tagem nebo speciálním AppClip kódem a hned můžete fungovat. App Clip není klasickou staženou aplikací. Pokud jej použijete a zavřete, zmizí. Tyto AppClips můžou podnikatelé vytvořit krom NFC a QR také pomocí odkazů, kontaktních kartiček v Mapách, odkazech ve Zprávách a dalších. Nejpoužívanější App Clips jsou uložené v Knihovně aplikací, nicméně nejsou na zařízení nainstalované jako klasické aplikace. Jsou kompatibilní s Apple Pay a nebo Přihlášením pomocí Apple ID, pokud je to třeba.

Další novinky

Novinky se týkají i memoji, které nyní nabízejí rozšířené rozlišování věku, doplněk roušky, nové účesy a také nové pózy. Dle Applu byla ještě vylepšena struktura obličeje a svalů, takže by nyní měly mít memoji více expresivní výrazy.

Úpravou prošly také mapy, které nyní umí zobrazovat cyklistické trasy, ideální cesty pro elektrické vozy, dle dostupných nabíjecích stanic a časů nabití, průvodce městy. Zároveň během navigace vás Mapy upozorní na přítomnost rychlostních kamer a kamer hlídajících průjezd na červenou. Toto je bohužel zatím omezeno na USA a Kanadu. Pevně věříme, že zanedlouho přijde i podpora pro celý svět.

Apple představil také svoji verzi Google Translate. Zatím podporované jazyky jsou arabština, mandarínská čínština, angličtina, francouzština, němčina, italština, japonština, korejština, portugalština, ruština a španělština. Funkce je totožná s aplikací Google, nicméně umí i funkci konverzace, kdy aplikace poslouchá a překládá zrovna ten jazyk, kterým se aktuálně mluví. Můžete tak zahájit konverzaci s kýmkoliv se znalostí výše zmíněných jazyků.

Úpravou prošel i HomeKit, který dostal nové funkce, jako je horní lišta přehledu zařízení, které například zrovna potřebují upozornit uživatele na případnou změnu. Widget kontrolního centra dynamicky navrhuje zařízení, která mohou být spuštěna na základě vašich návyků. Pro chytré žárovky je nyní k dispozici funkce Adaptivního osvětlení, což je v podstatě Night Shift pro žárovky. Žárovky nyní mohou měnit barevnost a teplotu barev během dne. Apple nyní přidává aktivní zóny a rozpoznávání obličeje pro videokamery a pro dveřní zvonky s kamerou, které fungují s HomeKit Secure Video. Aktivní zóny označují v obraze oblast, kde když kamera zaregistruje pohyb, pošle se uživateli notifikace.

Safari prošlo rychlostní úpravou a je nyní rychlejší než kdy předtím. Webové stránky lze nyní překládat do sedmi jazyků přímo v prohlížeči. iCloud klíčenka vás také upozorní, pokud vaše heslo bylo prolomeno.

iOS 14

To je přehled toho nejzajímavějšího, co přináší nová aktualizace iOS 14. Nyní je k dispozici pouze vývojářská verze, ale Public Beta je za rohem. Měla by vyjít již příští týden! Těšíte se?

Další články z WWDC 2020

 

TAGY: ios